Vadeli Ve Vadesiz Mevduat Arasındaki Fark Nedir ?

Vadeli Ve Vadesiz Mevduat Arasındaki Fark Nedir ?

Vadeli Ve Vadesiz Mevduat

Vadeli ile vadesiz mevduatların farkı vadeli hesabın faiz oranına tabi tutulurken vadesiz hesabın faiz oranına tabi tutulmamasıdır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli hesap 3, 6, 12 veya 36 ay olmak üzere farklı vade seçeneklerine bağlı hesaptır. Hesabın açılacağı bankaya bağlı olarak farklı vade seçenekleri uygulanmaktadır. Bankalardan vade süresine bağlı olarak faiz elde edilmesi mümkündür. Hesap açılımı için belirli bir hesap açma alt limiti bulunmaktadır. Bunun yanı sıra vade süresinin dolması ile birlikte hesapta elde edilen tutardan stopaj kesintisi de uygulanmaktadır. Hesap açılımı için gerekli vergi ödemeleri kullanıcı tarafından talep edilmektedir. Vadeli hesap, vade süresi bittiğinde kapanır ve elde edilen kazançtan gerekli vergiler ve kesintiler yapıldıktan sonra kullanıcıya para ödemesi yapılır. Vadeli hesap enflasyon oranına bağlı olarak faiz getirisi sağlayarak paranın değer kaybetmesini sağlamaktadır.

Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Vadesiz mevduat hesabı vadeli mevduat hesabının aksine herhangi bir ödeme yapılmadan kolaylıkla açılabilecek bir hesaptır. Herhangi bir vergi ödemesine ve açılım alt limitine gerek duymamaktadır. İçerisinde para bulunmasa bile vadesiz hesap kullanımına devam edilebilmektedir. Herhangi bir vade süresi olmadığı için hesabın kapanma tarihi gibi bir durumda söz konusu olmamaktadır. Vadesiz hesap açılımı için herhangi bir ödeme yapılmadığı gibi banka tarafından hesap kullanıcılarına da herhangi bir faiz ödemesi yapılmamaktadır.

Vadeli Mevduat Hesabı ile Vadesiz Mevduat Hesabı Farkları

Vadeli ile vadesiz mevduat hesapları arasındaki fark 4 tanedir. Vadeli hesaplarda yapılan ödemelerin vadesiz hesaplarda yapılmamasının yanı sıra, vadeli hesaplara faiz getirisi uygulanırken vadesiz hesaplara faiz getirisi uygulanmamaktadır.

  • Hesap açılımı için vadeli hesapların belirli bir başlangıç alt limiti bulunmaktadır. Buna karşın vadesiz hesapların açılımı için para talebinde bulunulmamaktadır ve hesapta hiç para olmasa bile hesap kullanılmaya devam edilebilmektedir.
  • Vadesiz hesaplara vergi, stopaj ve benzeri ödemeler yapılmamaktadır. Hesap açılımı için hiçbir ödeme yapılmasına gerek yoktur.
  • Vadeli hesap kullanıcıları yatırımlarına bağlı olarak vade süresine göre faiz getirisi elde edebilirken vadesiz hesap kullanıcıları herhangi bir faiz ödemesi almamaktadır.
Nedir
Ekim 17, 2020 tarafından Yatırımcı
762

Yorum Yap