Temettü Emekliliği Nedir? Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Temettü Emekliliği Nedir? Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Temettü Emekliliği Nedir

Temettü emeklilik yapılan yatırımların düzenli olarak gelir sağlaması halinde elde edilen ödemelere verilen isimdir. Hisse senedi ve diğer yapılan işlemlerden elde edilen karın belirli bir düzeye ulaşması ile elde edilen kazanç temettü emeklilik olarak adlandırılmaktadır.

Temettü Emekliliği Nedir?

Temettü emekliliği yatırımcıların belli yatırım düzeylerine karşılık gelen ödemelerdir. Bu ödemeler düzenli gerçekleştiği için temettü emekliliği olarak adlandırılmaktadır. Bireylerin düzenli bir işe giderek ve yaş doldurarak emekli olmak yerine şirketlerin hisselerini alarak emekli olmaları anlamına gelen temettü emekliliği ortaklık oranına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Alınan hisseler üzerinden elde edilen kar oranları dönemlik olarak belli bir tutara karşılık gelmektedir ve bu oran ile bireylerin emeklilik ödeneği almaları mümkün olmaktadır.

Temettü Hisselerinin Özellikleri Nelerdir?

Temettü hisse özellikleri bağlı oldukları şirkete bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Fakat tüm temettü ödemeleri için geçerli olan temel özellikler bulunmaktadır.

  • Alınan hisse senetlerinin yıl bazında düzenlenmesi ile temettü ödemeleri gerçekleşmektedir.
  • Temettü oranlarının hesaplamalarının yüksek olması için kar oranının da yüksek olması gerekmektedir.
  • Dönemsel olarak gelişme gösteren şirketlerden temettü emeklilik ücret alımı gerçekleştirilebilmektedir.
  • İhracat yapmış olan şirketlerden de temettü elde edilmesi mümkündür.
  • Temettü ödemeleri şirketlerin belirlediği dönemlerde gerçekleşmektedir ve ödeme yapılacağı daha önceki bir dönemde şirket tarafından ortaklara duyurulmaktadır.
  • Şirketler hisse oranlarını dağıtma ve dağıtmama konusunda genel duruma bağlı olarak tercihte bulunabilirler.

Temettü Hisse Dağıtımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Temettü dağıtımı şirketin tutumuna bağlı olarak gerçekleşmektedir. Hisse senedine sahip olduğunuzu şirket temettü dağıtımını duyurduktan sonra işlem gerçekleştirmektedir. Şirketlerin temettü dağıtımları ana para üzerine elde edilen kazanç olarak hesaplanmaktadır. Elde edilen toplam tutar hak sahiplerine verilmektedir. Temettü emekliliğinden faydalanabilmek için bireylerin maaşlarından hisse senedi aldıkları şirketin belirlediği koşullar çerçevesinde yatırım yapmaları gerekmektedir. Belirlenen tutar oranında düzenli olarak yapılan yatırımlar şirketin belirlediği temettü dağıtım döneminde yatırımcılara ana paraları ve kar oranları olacak şekilde verilmektedir. Şirket tutumuna bağlı olarak ödenen ana para yerine hisse senedi artı kar oranı olarak da temettü ödemesi yapılabilmektedir.

 

Nedir
Ekim 15, 2020 tarafından Yatırımcı
664

Yorum Yap