Hareketli Ortalama Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hareketli Ortalama Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hareketli Ortalama Nedir

Hareketli ortalamanın anlamı, trendlerle uzun vadeli tahminler yapabilmeyi sağlayan araçlardır. Tüm diğer indikatörler gibi amacı, gelecekteki fiyatları tahmin edebilmektir. Trendlerin değerlendirmesini uzun vadede yapabilir, ancak sinyaller gecikmeli olarak alınabilir. Hareketli ortalama aralığı ne kadar kısa süre için seçilirse, kullanılan indikatör o kadar hassas olur. Fiyat değişimlerine de o kadar hızlı yanıt verir. Sürenin çok uzun seçilmesi, o oranda daha fazla yanılgı payı ortaya çıkarır. Tepki dönemlerinde destek direnç noktaları, hareketli ortalama ile görülebilir. Fiyatların yükseliş hızları hakkında bilgi verir. Trendlerde fiyatların ortalama altında ya da üstünde görülmesi durumunda, bu görüntünün daha ne kadar uzun süreceği hakkında bilgi verir.

Basit Hareketli Ortalama Nedir?

Basit hareketli ortalamanın anlamı kısa dönemli hesaplamalara uygun indikatör çeşidi, şeklinde yapılabilir. Örneğin, 22 günlük hareketli ortalama hesaplanırken, 22 günün kapanış değerleri toplanır, 22’ye bölünür. Kısa dönemli uygulamalarda doğru yanıtlar veren bu uygulama, uzun dönemli hesaplamalarda daha fazla hatalı sonuca neden olur.

Ağırlıklı Hareketli Ortalama Nedir?

Ağırlıklı hareketli ortalamanın tanımı, verilerin hesaplanmasında ağırlığı son günlere veren bir indikatördür. Bazı analistlere göre bu kullanımın sonuçlar hatalı olacaktır. basit hareketli ortalama hesaplamasında her veri aynı değeri taşır. Ancak ağırlıklı hareketli ortalama, özellikle son dönem verilerine ağırlık vererek gelecekteki fiyatları tahmin etmeye çalışır.

Pivot Noktaları Nedir Nasıl Hesaplanır?

Üssel Hareketli Ortalama

Üssel hareketli ortalamanın tanımı, daha ayrıntılı bir hareketli ortalama hesaplaması olarak bilinmektedir. Ağırlıklı hareketli ortalama gibi, son günleri daha fazla hesaplayarak ilk günleri de hesaplamada küçük bir etmen olarak tutar. Ancak bu ortalamada zaman sınırı konduğunda, siz istemeseniz de, tüm enstrüman tarihi hesabın içine katılır. Mevcut tüm önemli veri noktalarını hesaba katan bu hesaplama, iyi bir analiz becerisi ile kullanıldığında sorunsuz kullanım sağlar. Örneğin 10 günlük bir altın ağırlıklı hareketli ortalama analiz sonucu, sadece 10 günü dikkate almaz. Altın için kaydedilen tüm dönüş ve kırılma noktaları hesaba katılır. Böylece elde edilen sonucun gerçeğe en yakın şekli alması sağlanır. Yatırım yapmadan önce yapılacak bu araştırmalar sayesinde doğru bir yatırım aracının seçilmesi sağlanır.

Forex
Aralık 6, 2020 tarafından Yatırımcı
3164

Yorum Yap