Destek Direnç Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Destek Direnç Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Bollinger Bantları Nedir

Destek direncin anlamı destek ve direnç kavramlarının ayrı olarak ele alınması şeklinde yapılmaktadır. Finansal piyasaların tamamında kullanılan teknik analiz kavramları destek ve direnç, piyasanın hareketini azaltmak için kullanılır. Destek direnç, fiyatların aşırı  artış veya düşüşlerine karşı uygulanan bir tedbir biçimidir. Destek, fiyat düşüşünün durması istenen seviye, direnç, fiyat yükselişinin durması istenen seviye olarak adlandırılır. Bu sayede piyasalar daima kontrol altına alınır ve aşırı para kayıplarının önlenmesi sağlanır.

Pivot Noktaları Nedir?

Destek Dirençte Destek Nedir?

Destek direncin anlamı, fiyatların düşüşe geçtiği zamanlarda bir süre sonra gelen yükseliş olarak tanımlanmaktadır. Düşüş eğilimi, bir süre sonra yükseliş eğilimi yapmaya başlar. Fiyatlar, yatırımcıların yaptıkları yatırımlarla bir süre sonra ortalama seviyelere gelir. Yapılan alım- satımlar sonucu düzeltme hareketleri meydana gelir. Destek direnç, trendin yükselmesine imkan sağlar. Para kazanma mantığı, düşük seviyelerden alım yaparak, fiyatlar yükseldiği an satış yapma eğilimi şeklindedir. Trend geri çekildiğinde, yani fiyatlar düşüşe geçtiğinde, yatırımcılar bu hisseleri alma eğiliminde olur. ancak eğimin uzun süre düşüş yönünde seyretmesi, bazı yatırımcıların da büyük paralar kaybetmesi ile sonuçlanır. Bu nedenle bu aşamada destek hareketi devreye girer.

Ayı Eğilimi Nedir?

Ayı eğilimi, fiyatların düşüş seviyesinde uzun süre seyretmesi anlamına gelir. Bu durumda yatırımcılar, değerin daha fazla düşeceğini anlar. Bu nedenle ellerinde bulunan piyasa enstrümanlarını devreden çıkarmaya çalışırlar. Arz fazla, talep az olduğunda fiyatlar daha da geri çekilir. Bu nedenle destek direnç hareketleri devreye girerek piyasanın olağan durumuna geri dönmesini sağlar.

Direnç Seviyesi Nedir?

Direnç seviyesinin tanımı, destek seviyesinin tam tersi olarak yapılır. Talep fazla, ancak arz düşükse bu durum söz konusu olur. Hisselerin fiyatları yükselir ancak kimse hissesini satışa çıkarmaz. Her yükseliş sonunda bir düşüş meydana gelir. Bu durum, yatırımcıların beklentilerini karşılayıp piyasayı kapatmasına neden olur. Bu nedenle yatırımcının, diğer yatırımcıların da planlarını ve destek direnç noktalarını bilerek yatırım yapması gerekir. Fiyatın beklentiyi karşılayacak seviyeye gelene kadar beklenmesi, istenen seviyede satılmasını sağlar. Ancak destek direnç noktasını kaçıran bir yatırımcı, büyük düşüşler yaşayabilir.

Forex
Aralık 4, 2020 tarafından Yatırımcı
1834

Yorum Yap