Dünya Borsaları Açılış Ve Kapanış Saatleri

Dünya Borsaları Açılış Ve Kapanış Saatleri

Dünya Borsaları Açılış

Dünya borsalarında işlem açılış ve kapanışları ülkelerin yerel saatlerine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Ülkelerin yerel saatleri göz önünde bulundurularak sabah saatlerinde işlem açılışı yapılır ve genel olarak akşam saatlerinde kapanmaktadır.

Avrupa Borsalarının Açılış ve Kapanış Saatleri

Avrupa borsalarında işlem açılışları ve kapanışları ülkelerin saatleri esas alınarak yapılmaktadır.

  • Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın Türkiye saati esas alınarak hesaplanan işlem açılış ve kapanış saatleri 10:00 ila 18:30 saatleri arasıdır. Türkiye saati ile bu saatler arasında işlem yapılması mümkündür.
  • İsviçre Borsası, Türkiye saati ile 10:00 itibari ile açılıp Türkiye saati ile 18:20’de işlem alımlarını kapatmaktadır.
  • Euronext Paris Borsası’nda da işlem saatleri Londra Menkul Kıymetler Borsası ile benzerlik göstermektedir. Kullanıcıların Türkiye saati ile 10:00 ile 18:30 saatleri arasında işlem yapmaları gerekmektedir.
  • İngiltere Borsaları 11:00 – 18:30 saatlerinde işlem alırken İtalya Borsalarında işlem yapmak için 10:00 – 19:30 saatleri arası tercih edilmelidir.

Amerika Borsalarında İşlem Gerçekleştirme Saatleri

Amerika borsaları işlem açma ve kapatma saatleri Türkiye saatine 17:30 – 00:00 saatleri arasıdır. Amerika ve Türkiye arasındaki mesafeden kaynaklanan saat farkı nedeniyle işlem açılış ve kapanışları diğer ülkelere göre daha geç gerçekleşmektedir. Aynı zamanda Amerika’nın farklı eyaletlerinde farklı işlem açılış ve kapanış saatleri uygulanabilmektedir.

  • NASDAQ Capital Market’in işlem saatleri Türkiye saati ile 17:30 ila 00:00 arasında gerçekleştirilmektedir.
  • NASDAQ Global Markets için işlem saati 15:00 ila 00:00 arasındadır. Bu sayede daha uzun süre içinde hisse alım satımı yapılması mümkündür.
  • New York Stock Exchange Borsası’nda işlem saatleri NASDAQ Capital Market ile aynı saatler içinde gerçekleşmektedir.

Asya Borsaları İşlem Açılış ve Kapanışları

Asya ülkelerinde borsanın açılış ve kapanış saatleri Türkiye saatlerine göre daha erken olmaktadır. Asya ülkeleri Türkiye’nin daha doğusunda yer aldığı için güne daha erken başlamaktadırlar ve bu yüzden borsa işlem saatleri daha erken olmaktadır.

  • Çin Şangay Menkul Kıymetler Borsa’sı saat 04:30’da açılmakta ve 11:00’a kadar işlem kabul etmektedir.
  • Japon Tokya Menkul Kıymetler Borsası ise 04:00 ile 10:00 saatleri arasında işlem almaktadır.
Nedir
Ekim 16, 2020 tarafından Yatırımcı
956

Yorum Yap