Rüçhan Hakkı Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Rüçhan Hakkı Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Rüçhan Hakkı Nedir

Rüçhan hakkı şirketlerin bedelli sermaye artırımı yapmaları durumunda hak sahiplerinin artan yeni paylardan öncelikli olarak alabilmelerini sağlayan haktır. Şirket ortaklarının ve pay sahiplerinin kolaylıkla kazanç elde etmelerini ve yeni artırımlardan öncelikli olarak yararlanmalarını sağlayan bu hak sayesinde, eski pay oranı üzerinden yeni pay alımları gerçekleştirilebilmektedir.

Rüçhan Hakkı Nedir?

Rüçhan hakkı marka tescili ve borsada rüçhan olmak üzere iki durumda geçerli olmaktadır. Marka ve tescil bakımından marka sahibi tarafından talep edilen ve kullanılan rüçhan hakkı, markanın farklı kurumlar bünyesinde veya farklı ülkelerde kullanımını esas alınması halinde geçerli olmaktadır. Bir ülkede marka ismine sahip olan pay sahibinin farklı ülkede bu ismin kullanımı talebine karşı 6 ay süre rüçhan hakkını kullanma ve yeni isim üzerinden hak talep hakkı bulunmaktadır. Bunun için yasal süreç uygulanmaktadır. Buna karşın borsada geçerli olan rüçhan hakkı yatırımcıların yaptıkları yatırımlar sonucunda elde ettikleri ortaklıklara bağlı olarak geçerli olan haklarıdır.

Borsada Rüçhan Hakkı Nedir?

Borsada rüçhan hakkı yatırımcıların hisse senetleri üzerinden elde etmiş oldukları ortaklıklardan elde ettikleri haktır. Bu hak kapsamında öncelikli olarak sermaye artışından faydalanma hakları bulunmaktadır. Türk Ticaret Kanunu’nun 394. Maddesi gereğince rüçhan hakkının kullanım detayları ve ortakların hak talep oranları ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Rüçhan Hakkının Nasıl Olması Gerekmektedir?

Rüçhan hakkının taşıması gereken temel özellik hak sahibi tarafından 15 ile 60 gün arasında kullanıma uygun olmasıdır. Belirtilen süre içerisinde bu hakkın kullanılması gerekmektedir. Artan sermayeye bağlı olarak yeni hisseden pay alma hakkına sahip olan ortak yatırımcıların hisselerini almama hakları bulunduğu gibi hisse haklarını farklı bireylere verme hakları da bulunmaktadır. Hak sahibinin rüçhan hakkını kullanmaması halinde farklı birine devretmesi de mümkündür. Bu hak, direk ortaklığa bağlı olarak verilen bir hak olup hisse sahiplerinin kullanımlarına sunulmuştur. Bu hakkın yasal olarak kullanımı ve devri mümkündür. Bu hakkın ihlali yasal hak ihlaline girmekle birlikte, rüçhan hakkı ile ilgili tüm işlemler Türk Ticaret Kanunu kapsamında yer almaktadır.

Nedir
Ekim 21, 2020 tarafından Yatırımcı
905

Yorum Yap