İzinsiz Limit Artırımına Ceza

İzinsiz Limit Artırımına Ceza

İzinsiz Limit Artırımına Ceza

İzinsiz limit yükseltmeye ceza, kart çıkarıcı kuruluşlar tarafından, kart sahipleri her hangi bir talimat vermeden otomatik olarak kart limit bakiyelerinin yükseltildiğinin tespit edilmesi halinde uygulanır. Kanun kapsamında artık bireysel olarak sözleşmeyi imzalamayan kişilere kart çıkarmak yasak olduğu gibi, her hangi bir kredi kartına sahip olan banka müşterisinin talebi haricinde limitini yükselten bankalara da izinsiz limit artırımına ceza işlemi kapsamında para cezası uygulanır.

İzinsiz Limit Artırımı Cezası Ne Kadar?

İzinsiz limit yükselte cezası, minimum 25 bin TL maksimum 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Müşterilerinin kart limitlerini talimat dışı yükselten kartı verici kuruluşlara, ihlalin tespiti halinde 50 bin TL’ye kadar para cezası uygulanır.

Diğer yandan, mevduat, dış ticaret, transfer, kredi kartı ve nakit yönetimi faaliyetlerinden finansal kurumların aldığı masrafların gerçekçi rakamların üzerinde olması halinde de BDDK tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde para cezası uygulanır.

İzinsiz Limit Artırımı Cezası’nın Ağırlaştırılması

İzinsiz limit yükseltme cezasının ağırlaştırılması hakkında detaylar şöyledir:

  • Ağırlaştırma işlemi Bankacılık Yasasına ilişkin yapılan düzenlemeler kapsamında yürürlüğe girmiştir.
  • Ağırlaştırılmış cezai işlem kapsamında bankacılık sistemini tehlikeye soktuğu tespit edilen bankacıların imza yetkilerinin geçici olarak ellerinden alınması kararlaştırılmıştır.
  • İzinsiz limit artırımına ceza kapsamında bankacı veya banka şubesi yöneticisi kendi kararı ile bir müşterinin kredi kartı limitini yükseltme kararı almış ve müşteri böyle bir talimatta bulunmamış ise bankacının imza yetkisi karar bağlı olarak elinden alınır.
  • Tespit halinde 50 bin TL’ye kadar cezai işlem ek olarak uygulanır.

İzinsiz Limit Artırımında Erişim Engeli Cezası

İzinsiz limit artırımında erişim kısıtlama cezası hakkında detaylar şöyledir:

  • Kart çıkarıcı kuruluş, kişinin talimatı olmadan kart bakiyesini yükseltmesi halinde resmi web adresine erişim kısıtlaması getirileceği BDDK tarafından belirtilmiştir.
  • Böyle bir durumda yeni kart müşterilerinin zarar görmemesi açısından resmi web adresleri üzerinden kart başvurusu yapma ve kartlara ilişkin işlem gerçekleştirmeye yarayan arayüzlere erişimin engelleneceği ve kuruluşlara ek para cezası uygulanacağı aktarılmıştır.

İzinsiz limit artırımına ceza web adresine erişim kısıtlaması, imza yetkisinin alınması ve maksimum 50 bin TL para cezası olarak uygulanır.

Haberiniz Olsun
Temmuz 14, 2020 tarafından Yatırımcı
655

Yorum Yap