Borsada İşlem Hacmi Nedir?

Borsada İşlem Hacmi Nedir?

Borsada İşlem

Borsada işlem hacmi, gün içerisinde hisse senetleri, endeksler ya da diğer borsa yatırım araçları üzerinde yapılan alım ve satım işlemlerinin toplam değeridir. İşlem hacimleri borsacılık için büyük önem arz eder. Zira bu işlem hacimlerini doğru bir şekilde değerlendirmek yapacağınız alım ya da satım işlemlerine büyük etki sağlar ve tamamen sizin faydanızadır. Dolayısıyla işlem hacimleri hem borsacılık için hem de borsada yatırım yapan kişiler için önemli bir husustur.

İşlem Hacimleri Nasıl Hesaplanır?

Borsada işlem hacimlerinin hesaplanması işleminde adet ve fiyat unsuru esas alınır. Yani borsada yer alan bir menkul kıymetin işlem hacmi hesaplanırken bu menkul kıymete dair yapılan alım ve satım işlemleri ve bu işlemlerin sayısı önemlidir. Menkul kıymetler için işlem hacmi hesaplama işlemi, “işlem fiyatı x işlem adeti” şeklinde yapılmaktadır. Yapılacak olan işlem hacmi hesaplaması bir borsa ya da endeks için uygulanacaksa bu hususta yapılacak olan hesaplama da borsada ya dernekte bulunan hisselerin işlem hacimlerinin toplanması üzerine gerçekleştirilir.

Borsada İşlem Hacminin Önemi Nedir?

Borsada işlem hacimlerini doğru bir şekilde yorumlamak yatırımcıların söz konusu olan hisse senedine karşı nasıl bir tavır takınması ve hangi yönde karar vermesi konusunda yatırımcılara yol gösterici olabilir. Örneğin bir hisse senedinin işlem hacminin artış göstermesi durumunda o hisse senedi üzerinde yapılan alım ve satım işlemlerinin yüksek olduğu yorumu yapılabilir. Yani eğer hisse senedinin işlem hacmi yüksekse o hisse senedi işlem hacmi düşük olan hisse senetlerine göre daha çok el değiştirmektedir.

Eğer bir hisse senedinin fiyatında sürekli bir değişim gözleniyorsa o hisse senedinin işlem hacminin yüksek olduğu söylenebilir. Hisse senedinin işlem hacminde evlenmesi durumu ise hisse senedi satışa sunan şirketin finansal durumu ya da o şirkete dair diğer haberlerle alakalı olarak artış ya da azalış yönünde değişimler görünmesi söz konusu olabilir.

Haberiniz Olsun
Eylül 22, 2020 tarafından Yatırımcı
901

Yorum Yap