Gayrimenkul Mu? Mevduat Mı? Finans Piyasaları Mı?

Gayrimenkul Mu? Mevduat Mı? Finans Piyasaları Mı?

Gayrimenkul Mu? Mevduat Mı? Finans Piyasaları Mı?

Gayrimenkul, mevduat ve finans piyasası arasından en kârlı olanın hangisi olduğu tartışılacak bir konudur. Zira söz konusu olan bu yatırım araçlarının kendi içlerinde avantajlı sayılabilecek ya da diğer birbirilerine göre dezavantaj olarak görülebilecek bazı yönleri bulunmaktadır. Bundan dolayı her yatırımcının bu yatırım araçları arasından hangisinin daha kârlı olacağına kendisi karar vermesi gerekmektedir.

Gayrimenkul

Gayrimenkul yatırımı, Türkiye’de en çok tercih edilen ve en mantıklı görülen yatırım araçlarından biridir. Zira inşaat sektörünün Türkiye’de sürekli büyümekte olduğu ele alındığında ve genişlemeye de devam edeceği düşünüldüğünde gayrimenkul yatırımları da yatırımcılar için oldukça kârlı görülmektedir. Ayrıca gayrimenkul yatırımlarının en az risk barındıran yatırım araçlarından biri ele alındığında risk almak istemeyen yatırımcıların ilk tercihlerinden biri de söz konusu olan bu gayrimenkul yatırımları olmaktadır.

Mevduat

Mevduat yatırımları sıfır risk barındırdığı için risk almak istemeyen yatırımcıların başvurması gereken ilk yatırım araçlarından biri olmalıdır. Ayrıca yatırımcılar mevduat hesaplarına para yatırmalarının akabinde doğrudan kâr elde etmeye başlayacaktır. Bunun yanı sıra seçilen bazı mevduat hesaplarında vadenin bozulmaması da söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla vadeli mevduat hesabına para yatıran ve kâr elde etmeye başlayan yatırımcıların ihtiyaç duymaları anında mevduat hesaplarını bozdurmaları da söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla mevduat, diğer yatırım araçları arasından en az riskli ve kesin kâr getiren yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Finans Piyasaları

Finans piyasaları ise yatırım araçları arasında en çok risk barındıran yatırım türüdür. Fakat finans piyasalarında yer alan seçeneklerin fazla olmasından dolayı, yatırımcıların yapabileceği işlem türlerini açısından diğer yatırım araçlarından daha üst düzey bir konumdadır. Finans piyasaları aracılığı ile hisse senedi alım – satım işlemleri yapılarak kısa vadede kâr etmek mümkün olduğu gibi, uzun pozisyon alarak hisse senetlerinin değerlenmesiyle çok daha fazla kâr elde etmek de mümkün olmaktadır. Ayrıca finans piyasalarında yer alan döviz, altın, bono, tahvil ya da diğer seçenekler de yatırımcıların kâr elde edebilmelerine olanak tanımaktadır. Dolayısıyla finans piyasaları yatırım araçları arasında en çok riski barındıran fakat yapılacak doğru yatırımlar akabinde de en çok kazancın sağlanacağı yatırım aracı türüdür.

Haberiniz Olsun
Temmuz 13, 2020 tarafından Yatırımcı
643

Yorum Yap