Borsa’nın Kuralları Nelerdir?

Borsa’nın Kuralları Nelerdir?

Borsa’nın Kuralları Nelerdir

Borsa’nın kaideleri arasında borsa içinde bireysel olarak işlem yapılmasının yasak olduğu ve işlemlerin bir aracı kuruma al-sat emirlerinin iletilmesi ile gerçekleştirilebileceği, alış emirlerinde kullanılan lot kadar teminat ödenmesi yapılması gerektiği detayları yer alır. Borsa kuralları kapsamında, her hangi bir aracı finans şirketinden yatırım hesabı açılmalı ve al-sat emirleri bu şirkete iletilerek yatırım kazançları elde edilmelidir.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsada yatırım yapmak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

  • İl aşamada bir banka kuruluşundan veya tercih edilen güvenilir bir borsa yatırımları aracısı finans şirketinden yatırım hesabı açılır. Bu hesaplar Türkiye’de hizmet veren tüm banka kuruluşlarının şubelerinde yer alan gişe bölümlerinden nüfus cüzdanı iletilerek kolaylıkla açılır.
  • İkinci aşmada ise borsa piyasası takip edilerek borsa yatırım araçlarının fiyat durumları öğrenilir.
  • Alınıp satılmak istenilen borsa araçları, hesap açılan aracı kuruma bildirilerek, yatırım araçlarından kaç lot alınmak veya satılma istendiği aktarılarak al-sat emirleri verilir.
  • Aracı kurum emirleri yatırımcı yerine borsa piyasasında gerçekleştirir.
  • İşlemlerden elde edilen yatırım kazançları hesaplara aktarılır.

Borsa Lotu Nedir?

Borsada lot, bir yatırım aracından ne kadar alınacağını veya satılacağını belirten miktarı ifade eder. Her bir lot başına, kıymetli yatırım araçlarından bir adet alınıp satılabilir. Bir hisse senedinin alış fiyatı 50 TL ise ve bu işlem 2 lot alım emri ile gerçekleştiriliyorsa 2 adet hisse senedi 100 TL teminat ödemesi ile alınır.

Borsa Kazandırır Mı?

Borsanın kazancı yüksek olan bir yatırım piyasasıdır. Borsada analizlerin doğru yapılması ve fiyat hareketlerinin doğru şekilde saptanması sonucunda gerçekleştirilen yatırımlar ile yüksek kazançlar elde edilir. Borsa oynama işlemleri ile ne kadar yatırım kazancı elde edileceği tamamen yatırımcı stratejinse ve alım-satım işlemlerinde alınana pozisyonlara bağlıdır.

Yatırım stratejisi kapsamında düşüş trendine geçmek üzere olan borsa yatırım araçlarının satışa çıkarılması ve yükseliş trendine geçecek olan araçların ile elde bekletilerek en ideal noktaya ulaştığı anda satılması gerekir. Bu temel yöntemin izlenmesine ek olarak detaylı günlük grafiklerin, anlık fiyat değişimlerinin incelenmesi ile borsa kazançları yükseltilebilir.

Haberiniz Olsun
Nisan 28, 2020 tarafından Yatırımcı
612

Yorum Yap