Bitcoin Vergisi Var Mı?

Bitcoin Vergisi Var Mı?

BTC Cüzdan Nedir

Bitcoin vergisinin var olup olmadığı muammalı bir konu olmaktadır. Vergi kanunlarına göre bir kazançtan vergi kesilmesi için bu kazancın ülke genelinde bir adının olması ve vergi kanunlarına göre tanımının olması gereklidir. Herhangi bir isim belirtmeden vatandaşlardan vergi alınması durumunda, vatandaşın neyin vergisine tabi olduğunu ve hangi kanuna dayanarak vergi kesildiğini sorma hakkı doğar. Bu karışıklığın ortadan kalkması ve bitcoin vergisi konusunun kesinleşmesi için Maliye Bakanlığı Sermaye Piyasası Kurulu’na ve de Merkez Bankası’na danışıp karar vermektedir.

Bitcoin Vergisi Nasıl Kesinleşir?

Bitcoin vergisinin kesinleşmesi için öncelikle bu kripto paraya devlet tarafından isim verilmesi şarttır. Bunun için ülke ekonomisinde bitcoin’in tam isminin ve işleyişinin belirlenmesi gereklidir. Bitcoin isimlerinde; para olarak, emtia olarak ve menkul kıymet olarak değerlendirilmesi alternatif seçeneklerdir.

Bitcoin Emtia Olarak Tanımlanırsa Ne Kadar Vergi Verilir?

Bitcoin’in ismi emtia olarak kesinleşirse vergi örnekleri şu şekilde olacaktır;

  • Bitcoin alım satımından 24 bin lira üzerinden kazanç elde etmiş birisi kanunlara göre değer artışı kazancı veya arızi kazanç elde etmiş sayılacaktır. Bu sebeple söz konusu meblağ kadar gelir vergisi ödenmesi zorunlu olacaktır. Bu vergi oranı %15’ten başlayıp %35’e kadar gidebilmektedir. Ayrıca buna ek olarak bitcoin vergisi hesaplamalarında bir de %18 KDV ödemesi yapılacaktır.

Bitcoin Para veya Menkul Kıymet Olarak Tanımlanırsa Nasıl Veri Verilir?

Bitcoin’in para olarak ya da menkul kıymet olarak tanımlanması durumları da alternatifler arasında yer alır. Eğer bitcoin para olarak tanımlanırsa; bitcoin alım satımları da tıpkı dolar, euro ve sterlin alıp değerlenince satıldığında kazanç elde edilmesi durumundan farksız olacaktır. Bu durumda dolar, euro ve sterlin de vergi verilmediği gibi bitcoin’de de herhangi bir vergi ödenmeyecektir.

Eğer bitcoin Menkul Kıymet olarak tanımlanırsa; bu sefer gelir vergisi alınıp %18 olarak belirlenen KDV vergisinden muaf olunacaktır. Bu durumda vergi ödemelerinden muaf olunması içinde sınır konmuştur. Bu sınır 11.000 TL olarak belirlenmiştir. Eğer elde edilen kazanç 11.000 TL’yi aşmazsa bitcoin vergisi ödenmesine gerek kalmayacaktır.

 

Haberiniz Olsun
Şubat 5, 2020 tarafından Yatırımcı
622

Yorum Yap