Arbitraj Nedir? Arbitraj Ne Demek?

Arbitraj Nedir? Arbitraj Ne Demek?

Borsada Nasıl Yatırım

Arbitraj risksiz bir şekilde ürünün farklı platformlardaki satımları üzerinden elde edilen kâra verilen isimdir. Bu işlem yatırımcıların farklı alanlarda aynı anda işlem gerçekleştirmesi ile gerçekleşmektedir.

Arbitraj İşlemi Nedir?

Arbitraj işlemi ekonomi terimi olarak kullanılan bir terimdir ve bu işlemi yapmak için yatırımcılar düşük fiyattan satış gerçekleştiren yerlerden ürünü alır ve yüksek alış oranlarına sahip yerlere satar. Risksiz kar elde edilmesini sağlayan bir işlemdir. Risksiz bir şekilde işlem gerçekleştirilmesini sağladığı için cazip bir işlemdir. Buna karşın yapması zordur. Farklı piyasalardan alınan ürünlerin aynı anda farklı bir piyasada satılması ile gerçekleştirilen işlemin eş zamanlı olarak yapılması gerekmektedir. Artan teknoloji ile para akışının hızlanması ve aynı anda birden fazla işlemin gerçekleştirilmesi için verilen emirler nedeniyle hızlı bir şekilde işlem gerçekleştirmek zorlaşmaktadır.

Arbitraj İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Arbitraj işlemi yapmak için kullanıcıların öncelikli olarak bu işleme uygun piyasaları kullanmaları gerekmektedir. Her ülkenin kendine özgü piyasa işletim sistemi bulunmaktadır ve bu yüzden arbitraj işlemi yapmadan önce sistemlerin birbirine uygunluğu gözetilmelidir. Arbitraj işlemini destekleyen piyasalar üzerinden işlem yapılacağı zaman hisse senetleri, döviz ve emtia gibi yatırım araçları tercih edilmektedir. Döviz piyasası göz önünde bulundurulduğunda aynı anda kısa süreli işlem açılımı ile anı artışlardan kazanç elde edilmesi mümkündür. Arbitraj işlemini genel olarak büyük kuruluşlar yapmaktadır. İşlem gerçekleştirmek için hız ve eş zamanlılık son derece önemlidir. Bu yüzden büyük kuruluşlar bu işlem için özel yazılımlar kullanmaktadırlar.

Arbitraj İşleminin Avantajları Nelerdir?

Arbitraj avantajı risksiz olmasıdır. Risk faktörünün olmaması işlemi son derece cazip kılar. Buna karşın işlemin çok kısa sürede gerçekleştirilmesi aynı zamanda işlemi zor bir hale getirir. Arbitraj işlemi ile kazanç elde etmek için bireylerin denkliği bulunan piyasaları bilmesi gerekmektedir. Kur esasına bağlı olarak gerçekleşen işlemlerde piyasaların açılış saatlerindeki farklılık ve açılış ile kapanış saatleri arasında gerçekleşen kur farkları arbitraj işlemi ile kar elde edilmesini sağlamaktadır. Cazip olan arbitraj işlemini gerçekleştirmek için farklı piyasalar hakkında bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Nedir
Ekim 14, 2020 tarafından Yatırımcı
840

Yorum Yap