Altın Fiyatları Düşer Mi 2020?

Altın Fiyatları Düşer Mi 2020?

Altın Fiyatları Düşer Mi 2020?

 Altın fiyatları, altının son dönemdeki yükselen trend ile dikkatleri üzerine çekti. Özellikle ülkemizde en sık tercih edilen yatırım araçlarından birisi olan altının uzun vadede devamlı olarak kazandırması çok daha popüler hale gelmesini sağlamıştır. Altın fiyatları konusunda belirleyici olan birçok hususun yanında günümüzde küresel bir krize neden olan korona virüsün etkisi aktif bir şekilde kendini göstermeye devam etmektedir.

Altının 2020 yılı için öngörülen tahminlerin çok daha üstüne çıkması ise altın fiyatları için yeni bir öngörü yapılmasını gerektirmiştir. Altın fiyatlarında volatilitenin beklentinin üzerinde artış veya azalma göstermesi uzmanlar tarafından sağlıklı bir fiyatlandırma olarak değerlendirilmektedir. Hatta bu durumun sağlıklı bir fiyatlandırmaya engel olacağı bilinmektedir. Bu nedenle altın fiyatlarında düşme ve çıkmaların yaşanacağı ve panik hareketlerden kaçınılması gerektiği söylenmektedir.

Altına Yatırım Yapılır Mı?

Altın yatırımı yapmak, son dönemde birçok kişinin kafasındaki bir düşüncedir. Ancak yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi altına yatırım yapmak için ideal bir zaman olmadığını söylemek gerekmektedir. Çünkü korona virüs salgını gibi önemli küresel problemler altın fiyatlarında ciddi değişikliklere neden olmaktadır. Altın fiyatları noktasında iniş ve çıkışların oldukça fazla olması, panik alımları için doğru zaman olmadığına işaret etmektedir. Bu nedenle yatırım yaparken dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır.

Altın Fiyatlarında Belirleyici Hususlar Nelerdir?

Altın fiyatlarını etkileyen durumlar, mikro ve makro durumlar olarak ayrılmaktadır. Dünya genelinde meydana gelen ekonomik gelişmeler, küresel salgınlar, küresel krizler makro etkenler olarak açıklanabilirken, ulusal düzeydeki gelişmeler ise altın fiyatları açısından değişikliğe neden olabilecek mikro durumlardır. Mikro durumlar şu şekilde örneklendirilebilmektedir:

  • Ülkenin siyasi durumu
  • Ülkenin hukuki durumu
  • Ülkenin para biriminin Dolar karşısındaki değeri

Goldman Sachs Altın Tahminleri 2020

Goldman Sachs altın tahmini, yatırım yapılırken mutlaka dikkate alınması gereken bir tahmindir. Çünkü kurum bu noktada en doğru tahmini yapan kurumlardan birisi olarak gösterilmektedir. Goldman Sachs 2020 yılı için 1 gramlık altın fiyatları tahminini 45,82 Dolar olarak yapmıştır. Güncel Dolar kuru üzerinden bu belirlemenin yaklaşık 295 TL civarında olduğu söylenebilmektedir.

Haberiniz Olsun
Mart 31, 2020 tarafından Yatırımcı
573

Yorum Yap