Corona Virüs Ekonomiye Etkisi Ne Olacak?

Corona Virüs Ekonomiye Etkisi Ne Olacak?

ekonomi-etkisi

Koronavirüs salgının ekonomik tesirlerinin oldukça büyük olduğu görülmektedir. Hatta bu salgından en çok ekonominin etkilendiğini söylemek de mümkündür. Küresel ve ulusal olarak olumsuz etkilenen ekonomi özellikle yaz aylarında koronavirüsün tamamen geçmemesi nedenyle daha da kötü etkilenecektir.

Yıl içinde tüketimin ve harcamaların daha da arttığı yaz aylarında turizm sektörü, ülkelerin ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Salgının tehlikesini sürdürmesi halinde bu katkı tam tersi yönde ilerlemektedir.

Sağlık tehdidinden dolayı koronavirüs salgını üretimi de olumsuz etkilemektedir. Ülke vatandaşları dışardan tarım ürünü almak yerine kendi evlerinde yetiştirme eğilimi göstermektedir. Bu da tarım gibi üretim sektörlerini derinden etkilemektedir.

Virüs Sonrası Hangi Sektörler Ön Plana Çıkacak?

Salgın geçtikten sonra üst seviyelere çıkacak olan sektörler; tarım, sağlık teknoloji, e ticaret, perakende ve ambalaj sektörleridir. Bunun nedeni, insanların oldukça etkili bir virüsün ardından tekrar böyle bir salgınla karşı karşıya gelme korkusu olarak açıklanabilir. İnsanlar bu salgının etkisinden hala kurtulamayacak ve yukarıda bahsedilen sektörlere yatırım yapmaya başlayacaktır. Bu sektörlerde birçok yeni iş imkanı meydana gelecektir.

Küresel Ekonomi Koronavirüsten Nasıl Etkilenmektedir?

Ulusal ekonominin salgından nasıl etkilendiği yerel ekonomiler için de oldukça büyük önem taşır. Koronavirüs küresel çapta bir sağlık krizinin çok ötesine geçerek ekonomik bir kriz halini de almıştır.

Borsalarda şimdiye kadar 1.5 milyon dolar kaybı yaşanmıştır. Petrol piyasasında meydana gelen fiyat savaşları da küresel olarak ekonomide durgunluk yaşanma ihtimalini artırmıştır. Koronavirüs sebebiyle hisse piyasaları 2008 krizinden beri en büyük değer kaybını yaşamıştır. Aynı zamanda petrol fiyatları %30 düşmüştür. Bu kayıp 1991 Körfez Savaşı’ndan beri en büyük değer kaybıdır.

Koronavirüs Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkilemektedir?

Covid-19’un Türkiye’ye ekonomik açıdan etkileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Türkiye’nin risk primi oranı 500 civarına çıkmıştır. Yani borçlanma maliyetleri artacaktır.
  • Petrol ve emtia fiyatlarının düşmesi Türkiye için avantajlı bir durumdur. Çünkü Türkiye dış finansman ihtiyacı yüksek ve ithalat ağırlıklı bir ülke ekonomisine sahiptir. Petrol fiyatındaki 20 dolarlık düşüşün kalıcı olması durumunda enflasyon 0.5-1.0 arası düşürücü etkiye sahip olacak.
  • Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik durgunluk, iflaslar ve işten çıkarmalar beklenmektedir.

Koronavirüs genel olarak Türkiye’nin ekonomisini olumsuz etkilemekte fakat doğru bir süreç yönetimiyle bu olumsuzluğun olumlu bir yöne çevrilmesi de mümkündür.

Forex
Ağustos 14, 2020 tarafından Yatırımcı
568

Yorum Yap