Boğa Tuzağı Nedir? – Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Boğa Tuzağı Nedir? – Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

trendfx-guvenilir-mi

Boğa tuzağının tanımında piyasa yükseliş ve parasal değer kazanma devam ederken fiyat etiketlerinin sert bir şekilde düşmesine denir. Yeni yatırımcılar güvensizliklerini hisse değerlerinin yükselmesi ve genişlemesi ile güven elde ederler.

Boğa tuzağının ana özelliği hisse senetlerinin son derece pürüzsüz ve muazzam bir görüntüyle ilerlediğini göstererek, yatırımcıya güven vermek ve yatırıma teşvik etmektir. Hisselere bakıldığında büyüme oranları son derece tatmin edici ve yeni bir yatırıma elverişli bir görüntü oluşturur. Fakat ani fiyat düşmeleri ile yatırımcı tuzağa düşürülür.

Boğa tuzağı çoğu zaman güçlü yatırımcılar tarafından kurulur. Ellerindekileri yüksek fiyattan satarak diğer yatırımcıları tuzağa çekerler. Kâr oranlarını arttırırlar.

Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Boğa tuzağının belirtisi grafikler üzerinden rahatlıkla anlaşılır. Grafikler üzerinde yukarıya doğru kırılan bir nokta belirir bu direnç noktası olarak adlandırılır. Boğa tuzağında direnç noktası aşıldığı zaman fiyatlar hızlı bir şekilde düşer. Yatırımcılar kırılmayı görerek harekete geçer fakat grafik yeniden direnç seviyesindeyken tersine dönerek kırılır.

Boğa Tuzağından Nasıl Kaçılır?

Boğa tuzağı önlemleri şu şekillerde yapılır:

  • Stop-loss emri, (kayıplardan korunmak için verilen bir emirdir. Boğa tuzağı fark edildiğinde bu uygulama kullanılarak boğa tuzağı engellenir fakat burada ki sorun fiyatların yeniden ne düzeyde ilerleyeceğinin tahmin edilmemesidir)
  • Trend yönde işlem yapma, (işlem yapmalar kesilerek hissenin yeniden eski hale gelmesi beklenir)
  • Retracement işlemi, (boğa tuzağı fark edildiğinde işlemler geri çekilir. Fiyatın seyir durumu takip edilip o na göre işlemler yapılır)
  • Breakout işlemi. (direnç noktasında alım yapılırsa fiyat oranlarında yükselme meydana gelir. Durdurma komutu verilerek kâr işlemleri kesilir bu sayede boğa tuzağına düşülmez)

 Boğa Tuzağı Grafiği

Boğa tuzağının görünümü grafik üzerinden tepe noktasıyla kendini belli eder. Grafik zamanla yukarı çıkarken zirve noktası grafik üzerinde görülür. Dalgalı bir seyir izleyerek alış noktalarını ve direnç noktaları görülerek nerede alım yapılması gerektiği ne noktalarda işlemlerin durdurulması gerektiği görülür.

Boğa tuzağı sonrası grafikte sert bir düşüş gözlemlenir. Sert düşüş ile boğa tuzağının belirgisi net bir şekilde görülür.

Forex Haberiniz Olsun
Temmuz 10, 2020 tarafından Yatırımcı
637

Yorum Yap