Aracı Kurum Nedir?

Aracı Kurum Nedir?

Aracı Kurum Nedir

Aracı kurum, borsada alıcılarla satıcıları birleştirme rolünü üstlenen kurumdur. Yani menkul kıymet ihracı yapanlar ile menkul kıymet yatırım yapanlar arasında bir iletişim kurulmasını sağlayan, bu iletişimin bir alışverişe dönüşmesine öncülük eden kurumlar bu aracı kurum niteliğini taşımaktadır. Aracı kurumların Borsa İstanbul üzerinde işlem yapabilmesi için yetki belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Aracı kurumlara bu yetki belgesi ise Serbest Piyasa Kurulu tarafından verilmektedir. Serbest Piyasa Kurulu tarafından verilen yetki belgesine sahip olmayan kurumlar bu işi icra ediyor olsa bile icra ettikleri bu işin yasal olduğunu söylemek mümkün değildir. Dolayısıyla yasal bir aracı kurum hizmeti sağlayabilmek için bu kurumların Serbest Piyasa Kurulu’ndan yetki belgesi almaları şarttır. Serbest Piyasa Kurulu resmî web sitesi üzerinde yetki belgesine sahip olan ve yasal olarak aracı kurum hizmeti sunan kurumların listesi bulunmaktadır.

Aracı Kurumların Sağladığı Hizmetler Nelerdir?

Aracı kurumlar müşterilerine sunduğu hizmetle birlikte öncelikli olarak müşterilerinin yatırım emirlerini kuruluna ve kanuna uygun bir biçimde yetkili kuruluşa iletmekle yükümlüdür. Fakat aracı kurumların sağladığı hizmetler bu şekilde sınırlandırılmamaktadır. Söz konusu olan aracı kurumların sağladığı diğer hizmetler ise aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Sermaye piyasasının finansman araçlarının satışı (halka arz yoluyla ya da halka arz etmeksizin)
 • Portföy işletmeciliği,
 • Yatırım danışmanlığı,
 • Portföy yöneticiliği,
 • İhracı daha önce sağlanmış olan serbest piyasa araçlarının alış ve satış işlemlerinde aracı rolü üstlenmek,
 • Vadeli işlem ya da opsiyon sözleşmesi gibi finansal araçların alış ve satış işlemlerinde aracı rolü üstlenmek.

Aracı kurumlar yukarıdaki hizmetleri sağlamaktadır. Bu tarz hizmetler için aracı kurumlarla çalışmak bu kurumlardan destek almak bu tarz finansal eylemleriniz için sizler oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Aracı Kurum Hizmeti Vermek için Gerekli Şartlar Hangileridir?

Aracı kurum olarak faaliyet yürütmek için bu kurum ve kuruluşların birtakım şartları ve koşulları sağlaması gerekmektedir. Bu koşullara uymayan ve gerekli şartları yerine getirmeyen kurum ya da kuruluşların yasal olarak aracı kurum hizmeti sağlaması mümkün değildir. Aracı kurum hizmeti vermek için sağlanması gereken koşullar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Anonim şirket olmak
 • Ödenmiş belirli bir sermaye sahibi olmak,
 • Bütün hisse senetlerinin nama yazılı olması,
 • Esas sözleşme olarak belirlenen sözleşmenin kanun hükmüne aksi olacak herhangi bir durumun söz konusu olmaması,
 • Esas sözleşme olarak belirlenen sözleşmenin kurul düzenlemelerine uygun olmayan bir durumun bulunmaması,
 • Aracı kurum sahibi ya da ortağı Olmak için belirli bir maddi güce ve tanınırlığa sahip olmak.

Aracı Kurum Seçerken Neye Dikkat etmek Gerekir?

Aracı kurum seçimi yapacak olan kişiler için bu kurumu seçerken dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Zira doğru aracı kurumun seçilmesi kişilerin borsada yapacakları işlemler akabinde kârlarının ve zararlarının ne düzeyde olacağını belirleyen esas noktalardan biridir. Borsada işlem yapmak için aracı kurumu doğru seçmek bu sebeple borsadaki en önemli işlemlerden biridir. Sunulan imkanlar bakımından daha olumlu sayılabilecek bir aracı kurumda borsa faaliyetlerine başlamak sizi diğer yatırımcılardan bir adım öne çıkaracaktır. Aracı kurum seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ise aşağıdaki gibidir:

 • Aracı kurumun size diğer aracı kurumlara nazaran en iyi olanaklara sunduğundan emin olun.
 • Aracı kurum seçiminde bu kurumların sunduğu komisyon oranlarını inceleyin ve en düşük komisyon oranını talep eden aracı kurumlar belirleyin.
 • Seçeceğiniz aracı kurumun Serbest Piyasa Kurulu tarafından verilen yetki belgesine sahip olduğundan emin olun. Aksi takdirde anlaştınız aracı kurumun yasal hizmet verdiğinden söz etmek mümkün olmayabilir.

Bu tarz noktalara dikkat ederek yatırım işlemleriniz için en doğru ve size en çok yarar sağlayacak aracı kurumu belirleyebilirsiniz.

Forex
Eylül 7, 2020 tarafından Yatırımcı
660

Yorum Yap