Pivot Noktaları Nedir? Pivot Noktaları Nasıl Hesaplanır?

Pivot Noktaları Nedir? Pivot Noktaları Nasıl Hesaplanır?

pivot

Pivot noktaları, borsadaki esasında direnç ve destek noktaları olarak açıklanabilir. Bu direnç ve destek noktalarıyla borsada yapılması muhtemel olabilecek potansiyel işlemleri tanımlamaktadır. Direnç ve destek noktalarının hesaplanma süreci ise yatırımcıların kendileri tarafından yürütülmektedir. Pivot noktalarının hesaplanmasında ise bir önceki gün esas alınır. Yani bir önceki güne dair tepe fiyatları, dip fiyatlar, kapanış fiyatları ve bu noktalar göz önünde bulundurulur. Zira pivot noktasının da bu üç noktanın ortalaması olduğunu söylemek yanlış olmaz. Pivot noktasını elde eden yatırımcılar için direnç noktalarını ve destek noktalarını bulmak da zor bir eylem değildir. Ayrıca bu noktalarla birlikte piyasanın gülü yönlerini ve zayıf yönlerini keşfetmek de mümkündür.

Pivot Noktası Yatırımcılara Nasıl Fayda Sağlar?

Pivot noktalarını bilmek yatırımcıların yatırım işlemlerinde bütün avantajları da kendisiyle birlikte getirmektedir. Yani doğru ve yerinde analizlerle pivot noktalarını iyi belirleyen yatırımcılar bu pivot noktaları sayesinde piyasada meydana gelen küçük fiyat hareketlerini daha rahat bir şekilde takip edebilir. Böylece bu küçük fiyat hareketlenmeleri de yatırımcılara yol gösterebilir. Zira borsada pivot kavramının ortaya çıkışı da borsada meydana gelen bu söz konusu hareketlenmelerin ve dalgalanmaların doğru bir biçimde kullanılarak yatırımcılara fayda sağlaması amacıyladır.

Pivot Noktalar Nasıl Hesaplanır?

Pivot nokta hesaplama işlemi için hesaplama işlemi yapacak olan yatırımcının borsaya dair üç girdiye ihtiyacı bulunmaktadır. Öncelikle yatırımcıların o günün en yüksek noktasını, en düşük noktasını ve kapanış noktasını bilmesi gerekmektedir. Bu parametrelerin öğrenilmesinin ardından üç direnç ve üç destek seviyesinin hesaplanması gerekmektedir. Bu hesaplamalar akabinde yatırımcıların yatırımlar için yerinde stratejiler kurması amaçlanmaktadır. Direnç seviyelerinin belirlenmesi yatırımcıların piyasadaki hareketliliğin hangi yönde olacağına dair yorum yapmasını kolaylaştıracaktır. Böylece yatırımcılar da yatırımlarını yaparken piyasanın nasıl bir seyir izleyeceğini bildiği için doğru kararlar ve doğru hamleler yapabilecektir. Pivot noktalarının hesaplanmasını kolaylaştırmak için ise Camarilla, Woodie ve Fibonacci adı verilen bazı matematiksel formüller bulunmaktadır. Söz konusu olan bu matematiksel formüller kullanılarak pivot noktaların hesaplamasını yapmak mümkün olacaktır.

Haberiniz Olsun
Temmuz 15, 2020 tarafından Yatırımcı
727

Yorum Yap