Paladyum Nedir? Fiyatları Nasıl Değişir?

Paladyum Nedir? Fiyatları Nasıl Değişir?

Paladyum Nedir Fiyatları Nasil Degişir

Paladyum bileşenleri, altı farklı platin grubu metallerinden bir tanesidir. Parlak ve beyaz yapıya sahip olan paladyum, yakıtlarda ve daha birçok malzemede kullanılan kıymetli bir metaldir. Araba egzozlarında, mücevher yapımında ya da farklı yakıtların üretilmesinde kullanılan paladyum, son dönemdeler kıymetli bir yatırım malzemesi olarak değerlendirilmiştir. 1 yıl içerisinde rekor yükselişle değerini artıran paladyum, akut kıtlığı sonucunda en değerli 4 madenden bir tanesi haline gelmiştir.

Paladyum Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Paladyum birim fiyatı, arz talep dengesine göre değişmektedir. Son 10 yıl içerisinde ortaya çıkan talep oranıyla, ülkelerin belirlediği arz oranları çakışmaktadır. Çok fazla talep gören paladyum, arz oranının düşük olması sonucunda kıymetli madenler arasına girmiştir. Taşıtlar sebebiyle ortaya çıkan hava ve çevre kirliliğinin oranının azalması sebebiyle, paladyum arz oranları sıkı tutulmaktadır. Ancak otomobil üreticilerinin kullanmakta olduğu değerli metallerin oranının fazla olması, paladyum talep değerini artırmakta ve arz talep eşitsizliği oluşturmaktadır. Avrupa’da yaşayan çevreye duyarlı kişiler, platin yerine paladyum esaslı çalışan dizel araçları tercih etmektedir. Bu gibi talepler sonucunda, paladyum fiyatları etkilenir.

Paladyum Fiyatları Her Zaman Değişir Mi?

Paladyum fiyat hareketleri, tıpkı otomobil sektöründe olduğu gibi devamlı değişmektedir. Madenlere olan taleplerin, belirlenen arz oranının üzerine çıktığı tüm zamanlarda, paladyum ve benzeri kıymeti madenlerin fiyat dengeleri değişmektedir. Otomobil yakıtlarında bulunan zararlı gazların, daha az zararlı gazlar haline dönüşmesini ve doğaya olan zararın %90 oranında düşmesini sağlayan paladyum, 2019 yılında %58 oranında değer kazanmıştır. Elektrikli otomobillerin kullanımı yayılana kadar, paladyum fiyatları düzenli olarak artacaktır ancak elektrikli araç endüstrisi, paladyum fiyatlarında düşüşlere sebep olabilir.

Paladyum Fiyatları Artar mı?

Paladyum değeri, elektrikli otomobillerin yaygınlaşacağı döneme kadar düzenli olarak artacaktır. 2020 yılı içerisindeki birim fiyatı 2,500 doların üzerine çıkması beklenen paladyum, otomobil sektörünün rekor değerli madenlerinden bir tanesi haline gelmiştir. Otomobillerin çevreye olan etkisini azaltmak ve çevre kirliliğini önlemek amacıyla kullanılan paladyumlar, çevre duyarlılığı bulunan kişilerin otomobilleri satın almasını sağlamaktadır. Hibrit ve elektrikli araçların yaygınlaşacağı süreye kadar, paladyum fiyatlarında ani hareketliliklerle karşılaşılabilir.

Haberiniz Olsun
Şubat 23, 2020 tarafından Yatırımcı
811

Yorum Yap