Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Nominal Ne Demek?

Kredi kartı asgari miktarını ödenmezse, asgari borç ödemesi yapılmayan her gün için gecikme faizi ödemsi yapılmak zorunda kalınır. En geç şekilde, hesap kesim tarihinden 9 gün sonra kredi kartı asgari tutarı ödemesi yapılmalıdır. Bu günden sonra ödeme yapılması halinde her gün için ek gecikme faizi ödeme ve kişinin kredi sicilinin olumsuz etkilenmesi problemleri ile karşılaşılır. Kredi kartı asgari tutarı, 4 ay boyunca ödenmezse bankalar borcu yasal işlem ile temin etme, kredi kartı kullanımını iptal etme, kredi kart borcunu yasal takibe koyma işlemlerini uygularlar.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Nedir?

Kredi kartı asgari miktarı, kredi kartı borcu için son ödeme tarihine kadar yatırılması gereken en düşük parasal tutardır. Dönem borcunu ödeyemeyecek durumda olan bireyler, son hesap kesim tarihinden sonra geçen 9 günlük süre içerisinde asgari tutar ödemesi yapmakla yükümlüdürler. Asgari tutarın ödenmesi halinde, dönem borcunun ödenmemesi sebebiyle kalan borç tutarı, faizli olarak bir sonraki ayın kredi kartı borç bakiyesine aktarılır.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenirse Neler Olur?

Kredi kartının asgari miktarı ödenirse olanlar hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

  • Devamlı olarak asgari tutarın ödenmesi, kredi kartı borçlarının katlanarak her ay büyümesine yol açar.
  • Kredi kartı asgari tutarı borç bakiyesi hiç ödenmediği zaman borca gecikme faizi uygulanırken, devamlı olarak asgari tutarın ödenmesi halinde kredi kartı borcuna akdi faiz yansıtılır.
  • Akdi faiz değeri gecikme faizinden daha düşük tutarlı olsa da her ay ödenecek bakiye kısmında ekstra borç birikmesine yol açar. Bu durma bağlı olarak periyodik olarak kredi kartı dönem borçlarının ödenmesi gerekir.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödeme Faizi Hesaplaması

Kredi kartı asgari tutar ödemesi faizi hesabı hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

  • Bir kredi kartının asgari ödeme tutarı dönem borcunun % 30 u kadardır.
  • 1000 tl’lik bir dönem borcu için 300 TL asgari tutar ödenmesi halinde bir sonraki aya aktarılan faiz ödemesi tutarı, 15,17 TL olarak hesaplanır.
  • Faiz hesaplaması sırasında ödenmeyen 700 TL’lik borca % 2,5 oranında alışveriş faiz kesintisi uygulanır.
  • Kredi kartı asgari tutarı ödemesi ardından yağılan hesaplama ile bir sonraki aya yansıyan toplam borç 15,17 TL faiz tutarı ve 700 TL kalan borç tutarlarının toplamıdır.

 

Haberiniz Olsun
Nisan 3, 2020 tarafından Yatırımcı
713

Yorum Yap