Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsada Nasıl Yatırım

Borsada yatırım işlemleri yapabilmek için birkaç adım takip etmek gerekir. Öncelikle borsa sistemine dair bilgi edinmelisiniz. Sonrasında bir aracı kurum seçmeniz gerekir. Bu aracı kurum bankalar ya da diğer borsa kurumları olabilir. Kurumlarımızı seçtikten sonra bir yatırım hesabı açmalısınız. Bu yatırım hesabını aracı kurumunuz üzerinden açabilirsiniz. Hesabınıza teminat yatırmanız beklenir. bütün bu işlemler tamamlandığında aracı kurumunuza alırım ya da satın emirlerinizi vererek borsada yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Aracı Kurum Seçmek

Aracı kurum seçimi yapmadan borsa üzerinden herhangi bir şekilde alım ya da satım kız mümkün değildir. Dolayısıyla kendimize öncelikle bir aracı kurum seçmelisiniz. Fakat aracı kurum seçerken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Zira aracı kurum sizin borsadan elde edeceğiniz kâra büyük etki sağlamaktadır. Bu sebeple aracı kurum seçerken bu aracı kurumların sağladığı olanakları iyi araştırmak ve hangisinin sizin için daha doğru bir tercih olacağına karar vermek. Ayrıca seçeceğiniz aracı kurumun yasal olarak borsa üzerinde yetkisi olabilmeli. Yani aracı kurum aracılığı ile borsada yatırım yapabilmek için seçeceğiniz aracı kurumun Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylı olan aracı kurumlardan biri olması gerekir. Yetki belgesine sahip olan bu aracı kurumların listesini Sermaye Piyasası Kurulu’nun resmi internet sayfası üzerinde bulmanız mümkündür.

Yatırım Hesabı Açmak ve Emir Vermek

Borsa emirlerinizi vermek için yatırım hesabı açmanız gerekir. Bu yatırım hesabını seçtiğiniz aracı kurum üzerinden çok kısa birkaç işlemin ardından oluşturabilirsiniz. Yatırım hesabınızı açtıktan sonra belli bir miktar teminat yaptırmalısınız. Bütün bu işlemleri tamamladığımızda artık emir vermeye başlayabilirsiniz. Emir verme işlemleri ise bizzat aracı kuruma yapılmaktadır. Bunun için aracı kurumun mobil aplikasyonları ile ya da internet bankacılığı ile sunduğu hizmetten yararlanabilirsiniz. Yani bir hisse senedine yatırım yapmak için aracı kurumunuza bu hisse senedini hangi seviyeden alacağınızı belirtmeniz gerekir. Aracı kurumunuz da sizden aldığı bu emri Borsa İstanbul’a iletir. Verdiğiniz emir karşı bir emirle eşleştiğinde borsada yatırım işleminiz de gerçekleşmiş olur.

Forex
Eylül 21, 2020 tarafından Yatırımcı
642

Yorum Yap