Borsada Karanlık Oda Ne Demek?

Borsada Karanlık Oda Ne Demek?

Karanlık Oda Ne Demek

Borsada karanlık oda lisanslı yatırımcıların kapanış saatinden sonraki kısa bir sürede gerçekleştirdikleri işlemlere verilen isimdir. Karanlık odayı sadece lisans sahibi yatırımcılar görebilmektedir ve sadece lisans sahibi yatırımcılar işlem gerçekleştirebilmektedir.

Karanlık Oda Nedir?

Karanlık oda genel işlem saatinin kapatılmasının ardından yatırımcılara işlem emirlerini toplamak için verilen sürede işlem açılmasına denilmektedir. 5 ila 10 dakika arasında bir sürede işlem gerçekleştirilmektedir. Genel kullanıcıların hepsi tarafından görüntüleme ve kullanım imkanı bulunmadığı için adı karanlık odadır. Karanlık odada işlem gerçekleştirebilmek için yatırımcının birinci düzeyde kullanım lisansına sahip olması gerekmektedir. Ayrıca farklı yatırım platformları bu alanların kullanılabilmesi için ekstra lisans ücreti de talep edebilmektedir.

Karanlık Oda Nasıl Kullanılır?

Karanlık odanın kullanımı için öncelikli olarak yatırımcıların yatırım yaptıkları platforma bağlı olarak Düzey 1 ve lisans ücreti ödemeleri gerekmektedir. Yapılan ödeme miktarı yatırım ağına göre farklılık gösterebilmektedir. Lisansa sahip olan yatırımcılar, işlem kapanma saati olan 18:00 saatinden sonra da kısa bir süre işlem emri verme hakkına sahip olmaktadır. Kapanış seans işlemleri 10 dakika sürmektedir. Bu süre içerisinde saat 18:01 ile18:05 arasındaki 4 dakikada emirlerin toplanması gerekmektedir. 18:05 ila 18:07 saatleri arasında fiyat belirleme ve kapanış tamamlama işlemleri yapılmaktadır. Kapanış fiyatından işlem aşaması ise saat 18:08 ila 18:10 arasındaki 2 dakika içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Karanlık Oda Kullanım Avantajları Nelerdir?

Karanlık oda kullanımının temel avantajı işlem kapatma esansında fiyatların sabit tutulmasıdır. Yapılacak tüm işlemlerde 10 dakikalık fiyat sabitleme geçerli olmaktadır. Bu özelliği sayesinde yapılan yatırımlardaki risk oranı sıfır olmaktadır. 10 dakikalık süre içinde herhangi bir dalgalanma yaşanmamaktadır ve verilen emirler son kapanış saati esas alınarak uygulanmaktadır. Bu aşamada yatırımcılar farklı ürünlere yönelebilir ve bir sonraki gün için uzun vadeli işlem açma yapabilir veya kısa süreli kazanç elde edebilir. Bu özelliği sayesinde lisanslı kullanıcılar tarafından tercih edilen karanlık oda lisans sahibi olmayan kullanıcıların erişimine izin vermemektedir. Sınırlı kullanıcının erişim imkanına sahip olması nedeniyle karanlık oda olarak adlandırılmaktadır.

Nedir
Ekim 14, 2020 tarafından Yatırımcı
571

Yorum Yap